Ekonomi

Borsa İstanbul güne yüzde 0,13 artışla başladı

Bankacılık endeksi yüzde 0,32, holding endeksi ise yüzde 0,33 arttı. Branş endeksleri arasında en çok kazanan yüzde 0,96 ile turizm olurken, en çok düşen ise yüzde 0,75 ile bilişim oldu. Borsa İstanbul BIST 100 endeksi dün olumlu bir seyir izleyerek günü yüzde 1,79 değer kaybıyla 7.663,62 puandan tamamladı.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin politikalarının sona ermiş olabileceği beklentisiyle küresel hisse senedi piyasalarında olumlu bir seyir izlenirken, tüm gözlerin ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verilerine çevrildiğini belirtti. Bugün. Dünya genelinde merkez bankalarının sıkılaştırma adımlarının enflasyon üzerindeki etkisini güçlendirici etkisi politika yapıcıları daha temkinli davranmaya yöneltiyor.

Analistler, enflasyondaki yavaşlamaya rağmen işgücü tarafının sıkı kalmasının yatırımcıların karar alma süreçlerini etkilediğini belirterek, bugün ABD’de açıklanacak istihdam raporundaki verilerin soru işaretlerini azaltmasının beklendiğini belirtti. Fed’in gelecek politikalarına ilişkin işaretler Analistler, bugün yurt içinde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) takip edileceğini, yurt dışında ise istihdam raporu başta olmak üzere İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının yoğun bir bilgi gündemiyle takip edileceğini belirtti. ABD’de. 7.750 ve 7.850 seviyelerinin direnç, 7.600 puanın ise destek olduğunu kaydetti.

sulusarayhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu